Czynniki wirusowe

ROTAWIRUSY

Grupa wirusów należących do rodziny reowirusów (Reoviridae). Nazwa rota- związana jest z ich kształtem przypominającym koło (łac. rota = koło). Są znane od kilkudziesięciu lat, zidentyfikowano siedem głównych grup, z czego trzy (A, B i C) są zaraźliwe dla ludzi; grupa A jest najbardziej powszechna.

Źródłem zakażenia są chorzy, którzy wydalają wirusy dwa dni przed i około dziesięciu dni po wystąpieniu objawów zakażenia, choć wydalanie może utrzymywać się nawet do kilkunastu tygodni . Choroba przenosi się drogą fekalno-oralną, co potwierdza obecność wirusa w kale.

Rotawirusy powodują wymioty, wodnistą biegunkę oraz gorączkę, czasami występują objawy ze strony górnych dróg oddechowych. .Są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci, powodując zgon ponad pół miliona dzieci każdego roku w krajach rozwijających się (dane z 2005).
Stwierdza się również zakażenia rotawirusowe u zwierząt domowych (psy, świnie, bydło). W 2006 roku pojawiły się skuteczne i bezpieczne szczepionki.

ADENOWIRUSY

Grupa wirusów z rodziny Adenoviridae, nazwa nawiązuje do migdałków, tkanki adenoidalnej, z której po raz pierwszy zostały wyizolowane. Wyróżnia się 6 podtypów A-F, zakaźnych dla ludzi.

Adenowirusy są odpowiedzialne głównie za stany biegunkowe u niemowląt. Okres wylęgania jest dłuższy, wynosi 8-10 dni. Najczęściej chorują dzieci najmłodsze, do ukończenia drugiego roku życia. Zakażenia adenowirusowe występują przez cały rok.

“MAŁE OKRĄGŁE WIRUSY”

Reprezentowane są przez szczep Norwalk. Nazwa pochodzi od ich pierwszego wykrycia w czasie epidemii biegunki w Norwalk (Ohio).

Odpowiadają najczęściej za zakażenia jelitowe u dzieci starszych i osób dorosłych. Okres wylęgania wynosi 12 godzin, a objawy kliniczne są podobne do innych wirusowych zakażeń jelitowych, czyli występują wymioty, wodnista biegunka, oraz podniesienie ciepłoty ciała.

KORONAWIRUSY

Wirusy zwierzęce, z rodziny Coronaviridae. Nazwa pochodzi od widocznej pod mikroskopem elektronowym ” korony”, utworzonej na otoczce wirusa, kapsydzie, złożonej ze struktur przypominających kształtem żarówki. Występują trzy typy wirusów, dwa z nich powodują w sezonie jesienno-zimowym nieżyty górnych dróg oddechowych.

Jest to jeden z rzadszym patogenów powodująch “jelitówkę”.

KALICIWIRUSY


Wirusy z rodziny Caliciviruses, (łac. calix- kielich). Nazwa pochodzi od 32 wgłębień w kapsydzie o profilu kielicha. Kaiciwirusy przenoszą się zarówno drogą fekalno-oralną jak i kropelkową.

Wirus wywołuje nieżyt żołądka i jelit, objawiające się wymiotami i biegunką. Czas inkubacji wynosi około 2 dni, objawy trwają do 3 dni. Jest to jeden z najczęstszych patogenów zakażających układ pokarmowy u dzieci.

ASTROWIRUSY

Wirusy z rodziny Astroviridae. Pod mikroskopem elektronowym wiriony widoczne o kształcie gwiazdy.

Najprawdopodobniej są bardzo rozpowszechnione wśród populacji ludzkiej, jednak cechują się małą patogennością. Wywołują biegunki o łagodnym przebiegu.Komentarze są wyłączone.

Reklama
Uwaga

Artykuły i wpisy portalu jelitowka.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodzielnej diagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.